• Anestezi

  Genel anestezi

 • Ameliyat Süresi

  Yağ enjeksiyonu yapılacak alanların büyüklüğüne veya ihtiyacı olunan yağ miktarına göre değişmektedir.

 • Hastanede Kalış Süresi

  Maksimum 1 - 2 gün

 • İyileşme Süreci

  3 - 5 gün

 • İş & Sosyal Hayata Dönüş Süresi

  10 - 14 gün bir süreci gerektirebilir

 • Not

  4 hafta korse kullanımı

Operasyondan önce hastanın fotoğrafları çekilir. Hastanın istediği bölgeler tekrar üzerinden geçilir ve hasta üzerinde bu alanlara çizim yapılır. Operasyon sırasında hastanın ve hekimin konsültasyonu sonucunda liposuction yapılacak alana, özel bir sıvı enjekte edilir ve yaklaşık 15 dakika beklenir. Bu sürede çıkarılması planlanan yağ dokusu özel sıvıyı içine çekerek şişer. Bu sayede yağ doku fazlalığı çıkarılması sırasında kanama miktarı minimuma indirilir. Ortalama 0.5 - 0.7mm olarak liposuction yapılacak alana yakın yüzeyden kesi yapılır ve  özel kanüller bu kesi yardımı ile o bölgelere ulaşır. Bu alandaki yağ hücreleri parçalanır. Parçalanan yağ hücreleri özel bir teknik ile tekrardan vücuda enjekte edilecek kıvama getirilir. Kanüller yardımı ile önceden belirlenmiş noktalara enjekte edilir. 

Hasta ameliyathaneden özel korsesi giydirildikten sonra yatışının yapıldığı odaya görevli personeller tarafından getirilir. Ameliyat sonrasında genel anestezi sonrası ayılma sürecini ortalama 2 – 4 saattir. Bu süreç tamamlandıktan sonra hastanın tüm vital bulguları (nabız – tansiyon – ateş – solunum) iyiyse hasta ağız yolu ile beslenmeye başlar. Nadiren de olsa hastalarda bulantı ve/veya kusma olabilir. Hastanın operasyonu takiben 6 - 8 saat sonra doktorunuz veya asistanı tarafından kontrolleri yapılır. Kontrol sonucunda hastanın ve hekimin uygun görmesi halinde hasta, hastaneden taburcu edilebilir. Operasyondan sonra  2., 10. ve 30. günde erken dönem kontrolleri doktorunuz tarafından yapılır. Hastanın bu süre zarfında ekstra bir pansuman yapması gerekmemektedir. Hastanın 30. gün kontrolünde, yara izi ile ilgili yüzeysel uygulanan kremler başlanır. Ameliyat alanında oluşacak ödemin azaltılması ve dokunun daha hızlı iyileşmesi amacıyla masaj ve lenf drenaj uygulamaları operasyon sonrası 15. günden itibaren önerilmekte ve hasta bu uygulamanın yapılabilmesi için alanında başarılı özel fizyoterapistlere yönlendirilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaya giydirilmiş olan özel korseler cerrahi alanın hareketsiz kalabilmesini sağlamak maksadı ile yaklaşık 4 - 6 hafta süresince kullanılmalıdır.  

Yağ enjeksiyon uygulamasından sonra 1 ay boyunca hastanın erken iyileşme dönemi olarak kabul edilir ve bu süreçte hastanın kendini ve ameliyat sahasını koruması gerekmektedir. Bu süreçte hastalar sıklıkla sonuç hakkında önyargılara sahip olup yanlış değerlendirmeler yapabilmektedir. Bu sebeple yorum yapmak için iyileşme döneminin tamamlanmasını beklemek daha uygun olacaktır.

*Yılın her döneminde uygulanabilir.

Her cerrahi uygulamada oldugu gibi uygulanan cerrahi islemin sonuca ulasmasi icin gereken toplam sure yaklasik 6-12 ay olarak kabul edilir. 

 • BİZİ TAKİP EDİN