Liplift Nedir?

Lipliftin anlamı direkt dudak kaldırmadır. Burnun tabanı ve dudağın kırmızı hattı arasındaki mesafenin uzun olduğu durumların çözümünde kullanılan cerrahi tekniğin adıdır. Bu uzunluk normal yüzündeki diğer yapılara göre oransal olarak olması gerekenden daha uzun olan kişilerde uygundur.

Liplift Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bir anatomik olarak ya da gelişimsel olarak dudak burun mesafesi olması gerekenden daha uzun hale gelmişse bunun sebebi diş, ortodontik sorunlar, üst çenenin geride olması gibi konularla da olabildiği gibi bazen de burun ameliyatlarında burnun çok küçültülmesi ya da kısaltılması sebebiyle dudak burun arasındaki mesafe gereğinden fazla artırılmakta ve ameliyatlardan sonra da bu sebeple ya da böyle bir soruna sebep olunabilmekte veya  ellili yaşlar ve daha sonrasında kemik erimesi ve dişlerin kaybıyla beraber üst dudağın incelmesi  ve dudak burun mesafesinin artması da sebeplerden bir diğeridir. İşte bu durumlardan birine sahipseniz o zaman liplift ameliyatı sizin için geçerli ve gerekli olabilir.

Liplift Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Genellikle liplift hastaları özellikle üst dudaklarının yeterince hacimli olmadığını düşünürler. Aslında çoğu zaman sorun üst dudaklarındaki hacim değildir. Ancak, genellikle bu hastalar sorunu dudak dolgusu ile çözmeye çalışırlar ve sorun çözülemediği gibi dudak yeterince hacimlenmediği gibi bir ördekvari görüntüye dönüşür dudak öne doğru uzar ve olduğundan daha kötü bir görselle sonuçlanır. Liplift ameliyatı çoğu zaman lokal anestezi ile yapılan bir cerrahidir. Ancak bazen genel anestezi gerektiren bir ameliyat varsa yanında aynı ameliyat sırasında kombine olarak da yapılabilmektedir. Veya lokal anestezi altında uygulamayı istemeyen panik atak hastaları ya da o uygulama sırasında 30-40 dakika süren bir cerrahidir. Süreci yaşamak istemeyen ya da bunu tolere edemeyeceğini düşünen hastalarda ise genel anestezi ya da sedasyon anestezisi altında da yapmak mümkündür diye söyleyebiliriz.

Liplift Ameliyatından Sonra Dudakta Herhangi Bir Hareket Kaybı Olur Mu?

Dudakta veya vücuttaki tüm hareketlerimizden sorumlu yapıların ismi kaslarımızdır. Yani kaslarla ilgili bir cerrahi yapmıyorsanız herhangi bir hareket kaybına da sebep olunmaz. Bu vücudun tüm alanındaki kaslar için geçerli bir cümledir. Liplift uygulamasında da dudaktaki kaslarla ilgili bir işlem yapılmaz. Yapılan şey dudak ve burun arasında uzamış olan fazla deri dokusunun çıkarılmasıdır. Ancak liplift ameliyatı ya da dudak kaldırma ameliyatı veya dudak germe ameliyatı da diyebiliriz. Bu ameliyattan sonra yaranın olduğu bölgelerde hasta bir gerginlik hisseder dudak açıldığı için üst dişlerini bir miktar görmeye başlar. Dudağını kapatırken eskiden alıştığı durum sebebiyle mesafe kısaldığı için dudağını kapatmakta bir süre zorluk yaşayabilir ancak bunların hepsi doku iyileştikçe ödemler azaldıkça kendiliğinden geçer. Doğru ameliyat yapıldığı sürece sorun olmayan durumlardır.

Liplift Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Liplift ameliyatı bir cerrahi işlem olduğu için kalıcıdır. Ancak bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi kişinin yaşlanma ve yaşlanma sürecindeki değişikliklere karşı koruyucu veya ölene kadar da kalıcı bir ameliyat değildir. Ameliyatın etkisi dudağı kaldırmaktır o noktadan sonra kişinin nasıl yaşlanacağı ve bu yaşlanma sürecinde diş kaybı, kas kaybı, hacim kaybı, gibi sorunlarda dudak burun mesafesinin uzamasına sebep olduğu için kalıcılık genellikle hastanın yaşlanma prosesine göre değişmektedir.

Lİplift ameliyatı sonrası dudakta iz kalmaz. Çünkü bu iz hemen hemen her zaman burun ile dudağın birleştiği burnun içinde saklanan izlerle yapılmalıdır. Bunun boğa boynuzu kesiği şeklinde tarifi vardır. Yani Bullhorn kesi denir. Bu şekilde yapıldığında bir iz kalır ama bu iz dudakta kalmaz. Burnun tabanında ve burnun kanadında bir iz olarak kalır. Günümüzde görüyorum ki bu teknik çok iyi anlaşılamadığı için çok da iyi olmayan yanlış liplift cerrahileri yapılmakta ve kötü yara izleriyle insanlar etrafta dolaşmakta bu izin doğru planlanması çok önemli bir konudur.

Liplift Ameliyatı Sonrası Dikişlerin Açılma İhtimali Var Mıdır?

Evet böyle bir ihtimal var çünkü; dudak hareketleri ve dudağı kapatıp açma hareketlerini yapmaya çalışırken koyduğumuz dikişlerde açılmalar olabilir. İşte buna karşı hastalara ben ‘’Ameliyattan sonra önümüzdeki 1 hafta, 10 gün boyunca gülerken konuşurken ve yemek yerken dikişlerinin zorlanmasına sebep olabilecek hareketleri hissettiğiniz anda durdurun, çok ileriye götürmeyin.’’ diye tavsiyelerde bulunuyorum. Ameliyatsız liplift diye bir uygulama yok dudak kaldırma diye bir işlemde yok yani cerrahi dışı bir işlemde yok ancak dudak yapısı iyi olan yani liplift ihtiyacı olmayacak dudak burun mesafesi uzun olmayan ve yeterli olan dudak hacmi fena olmayan hastalarda dudak dolgusu ile de dudak yukarı doğru döndürülerek kaldırma olmasa da dudağın dışa doğru rotasyonu ve kırmızı alanın daha görünür hale getirilmesi mümkündür ama cerrahi ihtiyacı olmadığı için bu teknik uygulanır. Cerrahi ihtiyacı olan bir hastaya dudak dolgusu yapıldığında çok daha kötü bir noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?