Liposuction (Negatif Basınçlı Yağ Alma)

Liposuction tekniği, deri ile kas tabakası arasında kişinin kilo alması sonucu kalınlaşan yağ dokusunun ince ve özel kanüller yardımı ile vücuttan çıkarılması işlemidir.

Liposuction Nedir?

Liposuction tekniği, deri ile kas tabakası arasında kişinin kilo alması sonucu kalınlaşan yağ dokusunun ince ve özel kanüller yardımı ile vücuttan çıkarılması işlemidir. 

Bu ameliyat için uygun hasta grubu ideal kilosuna yakın veya biraz üzerinde olan ve bölgesel yağlanma sorunu olan kişilerdir. Liposuction uygulanan bölgelerde yağ hücre sayısı kalıcı olarak azaldığı için ameliyatın iyileşme döneminden sonra hasta kilo alsa dahi bu bölgeler eski hacimlerine ulaşamazlar.   

Liposuction ameliyatı, bölgesel yağlanma problemlerini düzeltme amacıyla uygulanan ve asıl amacın kilonun azaltılması olmayan bir uygulamadır.

Vücudun yağ dokuya sahip olduğu tüm bölgelerde uygulanabilir. En sık karın, bel çevresi, basen, bacak içi, diz iç bölgesi, meme, çene altı (gıdı), üst-alt bacak, ayak bileği, üst kol ve sırt bölgelerine uygulanmaktadır.

Merak Edilenler

Genel Anestezi

1.5-2 Saat

Genel anestezi sonrası ayılma sürecini takiben 2 saat içinde hasta ağızdan beslenmeye başlanır. Bu süreçte nadiren de olsa bulantı ve/veya kusma olabilir. 

Hastanın operasyonu takiben 6-8 saat sonra doktorunuz veya asistanı tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra, hastanın da uygun görmesi halinde hastaneden çıkışı yapılır. 

Operasyon gününü takiben 2, 10 ve 30. günde erken dönem kontrolleri doktorunuz tarafından yapılır. 10. gün kontrolünde, eğer yara elverişli ise yara izi ile ilgili yüzeysel uygulanan kremlere başlanır. 

Evde hastanın yara bölgesine kendi pansuman yapması gerekmemektedir. Ameliyat alanında oluşacak ödemin azaltılması ve dokunun daha hızlı iyileşmesi amacıyla masaj ve lenfdrenaj uygulamaları operasyonu takiben 15. günden sonra önerilmekte ve hasta bu uygulamanın yapılabilmesi için özel fizyoterapistlere yönlendirilmektedir. 

Ameliyat sonrasında cerrahi alanın hareketsiz kalabilmesini sağlamak maksadı ile özel korseler yaklaşık 4-6 hafta süresince kullanılmalıdır.

Bilinmesi Gerekenler

liposuction

Operasyon sırasında liposuction yapılacak alana, öncelikle özel bir sıvı enjekte edilir ve yaklaşık 15 dakika beklenir. Bu sayede çıkarılması planlanan yağ doku şişer ve yağ doku fazlalığı çıkarılması sırasında kanama miktarı minimuma indirilir.

liposuction

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi uygulanan cerrahi işlemin sonuca ulaşması için gereken toplam süre yaklaşık 6-12 ay olarak kabul edilir.

liposuction

Ameliyat sonrası ilk 1 ay hastanın erken iyileşme dönemi olarak kabul edilir ve bu süreçte hastanın kendini ve ameliyat sahasını koruması ve dikkatli olması gerekmektedir. Bu süreçte hastalar sıklıkla sonuç hakkında önyargılara sahip olup yanlış değerlendirmeler yapabilmektedirler. Bu sebeple iyileşme döneminin tamamlanmasını beklemek uygun olacaktır.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction sonrası iyileşme sürecinizde aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

1.GÜN

 • Ameliyat çıkışında ilk saatleri tam olarak hatırlamayabilirsiniz o nedenle hastanemizin deneyimli hemşireleri sizin için gerekli yardımı yapacaklardır.
 • Üzerinizde size ameliyat sonrası giydirdiğimiz, ameliyat bölgenizi içine alan ve 30 gün gece-gündüz, sonrasında 15 gün gece, toplamda 45 gün kullanacağınız özel bir korse vardır. Lütfen açmayınız ve gevşetmeyiniz. Bir sıkıntınız varsa mutlaka hemşirelerimize bildiriniz.
 • Ameliyattan çıktıktan 2-3 saat sonrasına kadar bir şey içmeniz veya yemeniz bulantı ve kusmaya neden olabilir bu yüzden bu süreyi doldurmanızı tavsiye ederiz. (Susuzluğa dayanamıyorsanız dudaklar hafif ıslatılabilir.)
 • Size daha önce reçete edilen ilaçlar zamanı geldiğinde tok karnına başlanır. Antibiyotik ve ağrı kesicilerinizi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Bu ilaçlar bazen mide sorunlarına neden olabilir. Böyle bir durumu bize veya hemşirelerimize bildirmenizi isteriz.
 • Yataktan kalkarken veya yatarken yakınlarınızdan veya hemşirelerimizden yardım almanız iyi olur.
 • Geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde Dr.Başar KAYA’ nın kontrolü sonrasında karar verilecektir.

2.GÜN

 • Eve geçtikten sonra ilaçlarınızı aynı düzende kullanmaya devam ediniz. Ağrılarınız başlamadan zamanında ağrı kesicilerinizi almanız çok önemlidir. Çünkü ağrı başladıktan sonra ilaçların etki etme süreleri biraz uzun sürebilir.
 • İstediğiniz gibi beslenebilir, istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Ameliyat sonrası oluşması doğal kabul edilen ödemi en aza indirebilmek ve tansiyonunuzun düşmesini önlemek için bol su tüketmenizi öneririz.
 • Ameliyat alanı karın, basen, bacak ve sırt gibi bölgeleri kapsıyor ise ameliyat giriş yerlerinizden kırmızı pembe renkte sıvı sızıntıları olabilir. İlk iki gün oturduğunuz ve yattığınız yerlere eczanelerde satılan hasta bezlerini sermeniz iyi olacaktır.

3.GÜN

 • İlaçlarınızı almayı unutmayınız.
 • Pansuman için kliniğimizdeki randevunuza geleceğiniz gündür.
 • Kliniğimizdeki ikinci randevunuza gelene kadar korsenizi açmanızı istemiyoruz. Korsenizi açmanız ameliyat bölgenizin aşırı şişmesine iyileşmenin uzamasına morlukların artmasına neden olabilir. Oluşabilecek morluklar için Hirudoid krem kullanabilirsiniz.

7-10.GÜN

 • Kliniğimizde yaptığınız kontrolünüzden sonra 2-3 gün arayla korsenizi çıkararak duş alabilir korsenizi size tarif ettiğimiz şekilde tekrar giyebilirsiniz.

30.GÜN VE SONRASI

 • 1.ay kontrolünüze kadar korsenizi düzenli kullanmanız iyileşme hızını arttıracaktır.
 • Bu günden itibaren kliniğimizde bulunan Lenfatik Drenaj masajı ile ameliyat sonrası ödeminizi hafifletmek ve istenilen sonuca hızlıca ulaşmak mümkün olacaktır.
 • 3, 6 ve 12.aylarda iyileşmenizi takip etmek isteriz. Geldiğiniz her kontrolünüzde bir sonraki randevunuzun planlanması yapılacaktır.
 • Asimetrik şişlikleriniz olabilir. His kayıplarının düzelmesi, ameliyat giriş yerlerinin soluklaşması zaman alacaktır. Erken dönemlerde morluklarla birlikte olan şişlikler çabuk geçer ama mikro ödem dediğimiz iyileşmenin tamamlanması süreci uzundur bu süre boyunca da gerekli takip ve kontrolünüz yapılacaktır.

Lütfen Bizi Arayın!

0 312.920 10 30 – 0.545.442 77 27

Op. Dr. Başar KAYA ve Ekibi

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere,

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?