Vaser Yardımlı Liposuction

Liposuction, yardımcı uygulamalarda teknolojinin geldiği son noktalardan birisidir. Ses dalgalarının yağ doku üstünde yarattığı titreşim sayesinde minimum travma ile yağın eritilmesini sağlayan cerrahi müdahaledir.

Vaser Yardımlı Liposuction Nedir?

Operasyon sırasında liposuction yapılacak alana, öncelikle özel bir sıvı enjekte edilir ve yaklaşık 15 dakika beklenir. Bu sayede çıkarılması planlanan yağ doku şişer ve yağ doku fazlalığı çıkarılması sırasında kanama miktarı minimuma indirilir. 

Daha sonra vaser kanülü oldukça küçük bir delikten eritilmesi planlanan alana uygulanır ve bu alandaki yağ hücreleri ultrason (ses dalgaları) titreşimi yardımı ile parçalanır. Parçalanan yağ hücreleri liposuction yardımı ile vücuttan dışarı alınır.

Bilinmesi Gerekenler

Genel anestezi sonrası ayılma sürecini takiben 2 saat içinde hasta ağızdan beslenmeye başlanır. Bu süreçte nadiren de olsa bulantı ve/veya kusma olabilir.

Hastanın operasyonu takiben 6-8 saat sonra doktor veya asistanı tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra, hastanın da uygun görmesi halinde hastaneden çıkışı yapılır.

Özel korseler yaklaşık 4-6 hafta süresince kullanılmalıdır.

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi uygulanan cerrahi işlemin sonuca ulaşması için gereken toplam süre yaklaşık 6-12 ay olarak kabul edilir.

Merak Edilenler

Vaser yardımlı liposuction uygulamasının, klasik liposuction uygulamasına üstün olan özelliği, yağ hücrelerinin mekanik yolla parçalanmıyor olması ve bu sayede daha az ödem ve morluk meydana gelmesidir.

Genel Anestezi

2-2.5 Saat

Hastanın operasyonu takiben 6-8 saat sonra doktor veya asistanı tarafından kontrolleri yapıldıktan sonra, hastanın da uygun görmesi halinde hastaneden çıkışı yapılır.

Operasyon gününü takiben 2, 10 ve 30. günde erken dönem kontrolleri doktorunuz tarafından yapılır. 10. gün kontrolünde, eğer yara elverişli ise yara izi ile ilgili yüzeysel uygulanan kremler başlanır.

Evde hastanın yara bölgesine kendi pansuman yapması gerekmemektedir. Ameliyat alanında oluşacak ödemin azaltılması ve dokunun daha hızlı iyileşmesi amacıyla masaj ve lenfdrenaj uygulamaları operasyonu takiben 15. günden sonra önerilmekte ve hasta bu uygulamanın yapılabilmesi için özel fizyoterapistlere yönlendirilmektedir.

Ameliyat sonrasında cerrahi alanın hareketsiz kalabilmesini sağlamak maksadı ile özel korseler yaklaşık 4-6 hafta süresince kullanılmalıdır.

 

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?