Yağ Enjeksiyonu ile Vücut Şekillendirme Nedir?

Vücudunuzun hacimsel eksikliğinin olduğu tüm alanlarının tedavisinde kişinin kendi dokusuna ait olan yağ hücreleri kullanılarak şekil verme işlemidir.

Yağ Enjeksiyonu ile Vücut Şekillendirme Nedir?

Yağ enjeksiyonu ile vücut şekillendirme tekniği günümüzde ve açıkça görülmektedir ki önümüzdeki yıllarda da plastik cerrahinin temel uygulamalarından biri olmaya devam edecektir.

Vücudumuzun hacimsel eksikliğinin olduğu tüm alanlarının tedavisinde kişinin kendi dokusuna ait olan yağ hücreleri kullanılabilmektedir. Yağ liposuction yöntemi ile elde edilip özel filtreleme sisteminden geçirilerek saflaştırılır.

Yan etki ve alerji gibi sorunlarının neredeyse hiç görülmediği, ucuz ve hastanın kendi yağ dokusundan elde edilebilmesinin yanında içinde bulunan yenileme tedavisi yapısı sayesinde enjekte edildiği yerdeki deri-deri altı doku kalitesini de arttırmaktadır. Bu gibi avantajları da göz önünde bulundurulduğunda ne kadar değerli olduğu görülmektedir.

Uygulama alanları tüm vücut olmakla birlikte daha çok yüz (dudak çene ucu elmacık kemiği alın şakak bölgesi gözaltı) meme popo baldır basen bölgesindeki çukur alanlar, daha az olarak da yanık yara izleri radyoterapi görmüş deri hasarlı alanlarda kullanılmaktadır.

Yağ enjeksiyonlarının dezavantajı ise; enjekte edilen yağ hücrelerinin  enjekte edildiği alanda yaşamalarını sağlayacak kan dolaşımına ulaşamamalarından  bir kısmının vücut tarafından emilmesidir.

yağ enjeksiyonu

Bilinmesi Gerekenler

Operasyondan önce hastanın fotoğrafları çekilir.

Hastanın istediği bölgeler tekrar üzerinden geçilir ve hasta üzerinde bu alanlara çizim yapılır.

Operasyon sırasında hastanın ve hekimin konsültasyonu sonucunda liposuction yapılacak alana, özel bir sıvı enjekte edilir ve yaklaşık 15 dakika beklenir.

Bu sürede çıkarılması planlanan yağ dokusu özel sıvıyı içine çekerek şişer. Bu sayede yağ doku fazlalığı çıkarılması sırasında kanama miktarı minimuma indirilir.

Ortalama 0.5 – 0.7mm olarak liposuction yapılacak alana yakın yüzeyden kesi yapılır ve  özel kanüller bu kesi yardımı ile o bölgelere ulaşır. Bu alandaki yağ hücreleri parçalanır.

Parçalanan yağ hücreleri özel bir teknik ile tekrardan vücuda enjekte edilecek kıvama getirilir. Kanüller yardımı ile önceden belirlenmiş noktalara enjekte edilir. 

 

 

Hasta ameliyathaneden özel korsesi giydirildikten sonra yatışının yapıldığı odaya görevli personeller tarafından getirilir.

Ameliyat sonrasında genel anestezi sonrası ayılma sürecini ortalama 2 – 4 saattir.

Bu süreç tamamlandıktan sonra hastanın tüm vital bulguları (nabız – tansiyon – ateş – solunum) iyiyse hasta ağız yolu ile beslenmeye başlar. Nadiren de olsa hastalarda bulantı ve/veya kusma olabilir.

Hastanın operasyonu takiben 6 – 8 saat sonra doktorunuz veya asistanı tarafından kontrolleri yapılır.

Kontrol sonucunda hastanın ve hekimin uygun görmesi halinde hasta, hastaneden taburcu edilebilir.

Operasyondan sonra  2., 10. ve 30. günde erken dönem kontrolleri doktorunuz tarafından yapılır.

Hastanın bu süre zarfında ekstra bir pansuman yapması gerekmemektedir.

Hastanın 30. gün kontrolünde, yara izi ile ilgili yüzeysel uygulanan kremler başlanır. Ameliyat alanında oluşacak ödemin azaltılması ve dokunun daha hızlı iyileşmesi amacıyla masaj ve lenf drenaj uygulamaları operasyon sonrası 15. günden itibaren önerilmekte ve hasta bu uygulamanın yapılabilmesi için alanında başarılı özel fizyoterapistlere yönlendirilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastaya giydirilmiş olan özel korseler cerrahi alanın hareketsiz kalabilmesini sağlamak maksadı ile yaklaşık 4 – 6 hafta süresince kullanılmalıdır.  

 

 

Yağ enjeksiyon uygulamasından sonra 1 ay boyunca hastanın erken iyileşme dönemi olarak kabul edilir ve bu süreçte hastanın kendini ve ameliyat sahasını koruması gerekmektedir. Bu süreçte hastalar sıklıkla sonuç hakkında önyargılara sahip olup yanlış değerlendirmeler yapabilmektedir. Bu sebeple yorum yapmak için iyileşme döneminin tamamlanmasını beklemek daha uygun olacaktır.

 

Her cerrahi uygulamada oldugu gibi uygulanan cerrahi islemin sonuca ulasmasi icin gereken toplam sure yaklasik 6-12 ay olarak kabul edilir. 

 
 

Merak Edilenler

Genel Anestezi

Yağ enjeksiyonu yapılacak alanların büyüklüğüne veya ihtiyacı olunan yağ miktarına göre değişmektedir.

Maksimum 1 – 2 gün

 

Bu uygulama sonrasında 4 hafta korse kullanımı gerekmektedir.

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?