Diş Sıkma Tedavisi (Masseter)

Kas dokusuna yeterli dozda uygulandığında hastanın şikayetlerinde ve kozmetik görünümünde belirgin düzelme sağlanabilmektedir.

Başar Kaya

Diş Sıkma Tedavisi (Masseter) Nedir?

Açıkça görülmektedir ki 21. Yüzyılın temel hastalığı stres ve psikiyatrik bozukluklardır. Gün içinde hayatımızda yaşadığımız stres yaşandığı anda olabildiği gibi akşam uykuya daldığınızda da bulgu verebilmektedir. En sık dışavurum şekli ise diş sıkma ve diş gıcırdatma durumudur. Bu davranış şekli stres bozukluğu dışında da görülebilmekte olup oldukça sık karşılaşılmaktadır. 

Stres kaynaklı yaşanan sorunların dışavurumuna ait diş sıkma ve gıcırdatma davranışının sebep olduğu patolojik durumlar şunlardır:

Çene eklemi üzerindeki sık karşılaşılan bu ağır yüklenme sebebi ile meniskus yapısında ve eklem yüzeylerinde hasarlanma sonucu ağrı. 

Diş yapısında ve mine tabakasında bozulmalar, çene ısırma kuvvetinin ana kas dokusu olan masseter kasında büyüme ve bu büyümenin görsel olarak dışarıdan yüz görünümünü kare-dikdörtgen gibi göstererek kozmetik açıdan sorunlara sebep olmasıdır.

Bu bölgeye uygulanan enjeksiyonlar bu durumda masseter kasının kasılma kuvvetini azaltarak yukarıda bahsettiğim şikayetlerin gerilemesini sağlamaktadır. Klinik şartlarında kas doku içine yeterli dozda uygulandığında hastanın şikayetlerinde ve kozmetik görünümünde belirgin düzelme sağlanabilmektedir.

Hasta aynı gün sosyal hayatına dönebilmektedir. Etkinin başlaması 2-3 günü bulur. Net etki ise 7-10 günde ortaya çıkar. Kontrole çağrıldığınızda kas gücünde istenilen azalma sağlanamaz ise ek doz uygulama yapılır.

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?