Jinekomasti

Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi meme dokusu varlığı veya oluşumu sorununun çözümüdür.

Jinekomasti Nedir?

Günümüzde görülme sıklığı (hormonal problemler, alkol kullanımı, madde bağımlılığı, anabolik steroid kullanımı, uzun ve yanlış ilaç kullanımı, organik beslenmenin azalması sebebi ile) oldukça artan, erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi meme dokusu varlığı veya oluşumu sorunudur. Gerçek ve yalancı jinekomasti olmak üzere iki çeşidi mevcuttur.

Gerçek jinekomastinin tedavisinde cerrahi mutlaktır. Tedavide liposuction (lazer – vaser) ve cerrahi çıkarma yöntemi kombine olarak kullanılır.

Yalancı jinekomastinin tedavisinde hastaya kilo vermesi önerilir eğer kilo veremiyor veya kilo vermesine rağmen meme görünümünden halen şikayetçi ise liposuction (lazer – vaser) yöntemi kullanılır.

Merak Edilenler

Genel Anestezi

1-1.5 Saat

8 Saat – 1 Gün

Yılın her dönemi yapılabilir.

Bilinmesi Gerekenler

jinekomasti

Ameliyattan 2-3 gün sonra pansumanlar yapılır.

jinekomasti

Ameliyat sonrasında hastanın 4 hafta boyunca korse kullanması gerekmektedir.

jinekomasti

Dikişler 10-14 gün içinde alınır.

jinekomasti

4 hafta sonra kişi tamamen normal hayatına döner.

Jinekomasti Sonuçlarımız

Jinekomasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekomasti ameliyatı (cerrahi) sonrası iyileşme sürecinizde aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

1. GÜN

 • Ameliyat çıkışında ilk saatleri tam olarak hatırlamayabilirsiniz o nedenle hastanemizin deneyimli hemşireleri sizin için gerekli yardımı yapacaklardır.

 • Göğüs bölgenizi saran sıkı bir korseniz olacaktır.

 • Her iki tarafta direnleriniz olabilir. İçerideki sızıntıları dışarı almak için kullanılırlar. Eğer direnleriniz var ise, direnleriniz 2-3 gün kalacak ve detayları Dr. Başar KAYA size anlata caktır.

 • Ameliyattan çıktıktan 2-3 saat sonrasına kadar bir şey içmeniz veya yemeniz bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu yüzden bu süreyi doldurmanızı tavsiye ederiz. (Susuzluğa dayanamıyorsanız dudaklar hafif ıslatılabilir.)

 • Size daha önce reçete edilen ilaçlar zamanı geldiğinde tok karnına başlanır. Antibiyotik ve ağrı kesicilerinizi dok- torunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Bu ilaçlar bazen mide sorunlarına neden olabilir. Böyle bir durumu bize veya hemşirelerimize bildirmenizi isteriz.

 • Yataktan kalkarken veya yatarken yakınlarınızdan veya hemşirelerimizden yardım almanız iyi olur.

 • Geceyi hastanede geçirmeniz gerekmez. Akşam saatlerinde Dr. Başar KAYA’nın kontrolü sonrasında %90 evinize geçebilirsiniz.

2. GÜN

 • Eve geçtikten sonra ilaçlarınızı aynı düzende kullanmaya devam ediniz. Ağrılarınız başlamadan zamanında ağrı kesicilerinizi almanız çok önemlidir. Çünkü ağrı başladıktan sonra ilaçların etki etme süreleri biraz uzun sürebilir.

 • İstediğiniz gibi beslenebilir, istediğinizi yiyip içebilirsiniz.

  3-5. GÜN

 • İlaçlarınızı almayı unutmayınız.

 • Pansuman için kliniğimizdeki randevunuza geleceğiniz gündür.

 • Kliniğimizdeki ikinci randevunuza gelene kadar korsenizi açmanızı istemiyoruz. Korsenizi açmanız ameliyat bölgenizin aşırı şişmesine, iyileşmenin uzamasına ve morlukların artmasına neden olabilir.

 • Direnleriniz kontrol sonrasında eğer gelen sıvının rengi açıldıysa ve miktarı azaldıysa alınacaktır. Nadiren direnlerin daha uzun durması gerekebilir. Bu karar ancak muayeneniz sonrasında verilebilir.

 • Vücudunuzu korsenizi ıslatmadan altını ve üstünü ayrı ayrı olacak şekilde yıkayabilirsiniz.

  7-10. GÜN

  • Kliniğimizde yaptığımız kontrolünüzden sonra 2-3 gün aralarla korsenizi çıkararak duş alabilir ve korsenizi size tarif ettiğimiz şekilde tekrar giyebilirsiniz.

30. GÜN VE SONRASI

 • 1. ay kontrolünüze kadar korsenizi düzenli kullanmanız iyileşme hızını arttıracaktır. 3, 6 ve 12. aylarda iyileşmenizi takip etmek isteriz. Geldiğiniz her kontrolünüzde bir sonraki randevunuzun planlanması yapılacaktır.

 • Asimetrik şişlikleriniz olabilir. Göğüslerinizin tamamen sizin olması, his kayıplarının düzelmesi, ameliyat giriş yerlerinin soluklaşması zaman alacaktır. Erken dönemlerde morluklarla birlikte olan şişlikler çabuk geçer ama mikro ödem dediğimiz iyileşmenin tamamlanması süreci uzundur bu süre boyunca da gerekli takip ve kontrolünüz yapılacaktır.

  LÜTFEN BİZİ ARAYIN !
  0.312.920 10 30 – 0.545.442 77 27

  Op. Dr. Başar KAYA ve Ekibi

  Sağlıklı günlerde görüşmek üzere,

Yeni bir başlangıç için hazır mısınız?